Počet výsledků: 87

Otevřít filtraci

Metastatický karcinom prostaty je nejpokročilejší typ rakoviny prostaty. V tomto případě se zhoubný nádor z prostaty rozšířil do jiných částí těla, mnohdy i vzdálených (např. lymfatické uzliny daleko od prostaty, kosti nebo i jiné orgány). Metastatický karcinom prostaty odpovídá označení T4 v rámci TNM klasifikace. Viz také metastatický, karcinom prostaty.

Metastatický karcinom močového měchýře je zhoubný nádor močového měchýře ve velmi pokročilém stadiu, při němž se nádorové buňky mohou prostřednictvím krevních cév rozšířit z močového měchýře do dalších orgánů – nejčastěji do plic, jater nebo kostí. V těchto orgánech pak mohou růst další zhoubné nádory, tzv. metastázy. V takovém případě již nelze onemocnění zcela vyléčit, ale pomocí léků a radioterapie jej lze obvykle udržet pod kontrolou ještě celou řadu let. Viz také metastatický, karcinom močového měchýře.

Metastatický karcinom ledviny je zhoubný nádor ledviny ve velmi pokročilém stadiu, při němž se nádorové buňky mohou prostřednictvím krevních cév rozšířit z ledviny do dalších orgánů – nejčastěji do plic, kostí, lymfatických uzlin nebo jater. V těchto orgánech pak mohou růst další zhoubné nádory, tzv. metastázy. V takovém případě již nelze onemocnění zcela vyléčit, ale lékaři mohou zmírnit příznaky, pokusí se udržet co nejvyšší kvalitu života a prodloužit pacientův život. Viz také metastatický, karcinom ledviny.

Metastatický renální karcinom je jiný název pro metastatický karcinom ledviny. Viz také metastatický, renální karcinom.

Hormonálně citlivý karcinom prostaty neboli HSPC (zkratka pochází z anglického názvu hormone-sensitive prostate cancer) je karcinom prostaty, který ke svému růstu potřebuje androgeny (mužské pohlavní hormony), a proto přestane růst, když androgeny nejsou přítomny. Hormonálně závislá je velká část karcinomů prostaty, zvláště pak v časném klinickém stadiu. Účinným typem léčby může být androgenní deprivace, antiandrogenní léčba, případně maximální androgenní blokáda. Viz také hormony, karcinom prostaty, kastračně rezistentní karcinom prostaty, hormonálně závislé nádory.

Lokalizovaný karcinom prostaty je nejméně pokročilý typ rakoviny prostaty. V tomto případě se zhoubný nádor nachází zcela uvnitř prostaty, tj. nerozšířil se do dalších tkání nebo orgánů. Lokalizovaný karcinom prostaty odpovídá označení T1 nebo T2 v rámci TNM klasifikace. Viz také lokalizovaný nádor, karcinom prostaty.

Karcinom prostaty je odborný název pro rakovinu prostaty. Tento zhoubný nádor je nejčastěji diagnostikovaným nádorovým onemocněním u mužů v České republice. Vysokou incidenci zhoubných nádorů prostaty však mají všechny vyspělé země. Rakovina prostaty nejčastěji postihuje starší muže. Podle pokročilosti onemocnění rozlišujeme lokalizovaný, lokálně pokročilý a metastatický karcinom prostaty. Podle toho, zda nádor ke svému růstu potřebuje či nepotřebuje androgeny (mužské pohlavní hormony), rozlišujeme hormonálně citlivý a kastračně rezistentní karcinom prostaty. Obrázek: Zjednodušené schéma čtyř „hlavních“ klinických stadií karcinomu prostaty. TNM klasifikace rozlišuje stadia podrobněji. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také karcinom, prostata a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz karcinom prostaty.

Kastračně rezistentní karcinom prostaty neboli CRPC (zkratka pochází z anglického názvu castrate-resistant prostate cancer) je karcinom prostaty, který pokračuje v růstu, i když množství testosteronu v těle je sníženo na velmi nízkou úroveň. U některých pacientů s karcinomem prostaty se stává, že jejich zhoubný nádor byl dříve hormonálně citlivý (zvláště v časném stadiu), a proto ošetřující onkolog mohl jako vhodnou léčbu zvolit například androgenní deprivaci. V pokročilejším stadiu již však nádor na tuto léčbu přestal reagovat (stal se vůči ní rezistentní): právě tehdy je označován jako CRPC. Viz také kastrace, rezistence, karcinom prostaty, hormonálně citlivý karcinom prostaty.

Lokálně pokročilý karcinom prostaty je středně pokročilý typ rakoviny prostaty. V tomto případě zhoubný nádor pronikl přes vazivové pouzdro prostaty. Kromě samotné prostaty se nádorové buňky mohly rozšířit do nejbližších tkání nebo orgánů – např. do semenných váčků, konečníku, močového měchýře nebo nejbližších lymfatických uzlin. Lokálně pokročilý karcinom prostaty odpovídá označení T3 nebo T4 v rámci TNM klasifikace. Viz také lokální, lokálně pokročilý nádor, karcinom prostaty.

Pozorné vyčkávání (angl. watchful waiting) znamená, že lékař pravidelně kontroluje pacientův stav, provádí různá vyšetření nebo testy, ale léčbu nepodává, dokud se neobjeví nebo nezmění příznaky. Záměrem pozorného vyčkávání je předejít problémům, které mohou být způsobeny léčbou (zejména protinádorovou léčbou, která může mít řadu vedlejších účinků). Pozorné vyčkávání se používá u některých pacientů s karcinomem prostaty, kteří jsou ve vyšším věku a/nebo se u nich zároveň vyskytují jiná onemocnění. V takových případech lékaři zvažují očekávaný přínos oproti riziku zatěžující operace nebo radioterapie. Teprve v případě, že zhoubný nádor způsobuje pacientovi potíže, navržená paliativní léčba je zaměřena pouze na ně, nikoli na samotný nádor. Pozorné vyčkávání je typem odložené léčby. Pozor: Pozorné vyčkávání není totéž co aktivní sledování, které se používá v rámci kurativní léčby.

Zobrazeno 1 až 10 z 87

Počet výsledků